Słońce świeciło jeszcze wysoko, gdy odwiedziłam Barcinek, małą wioskę nieopodal Jeleniej Góry. Znajduje się tu piękny, choć zapomniany już pałac z XVI wieku.

W naszej Dolinie Pałaców i Ogrodów wiele mówi się o odrestaurowanych obiektach w Wojanowie, Łomnicy, Karpnikach, a tak rzadko o zabytkowych budynkach, które wciąż czekają na “drugie życie”…

Pałac w Barcinku pomimo obecnego stanu jest bajkowy! Gdy podjechaliśmy do mostu wiedziałam, że muszę wejść do środka. Wdrapanie się na murek przypłaciłam kilkoma plasterkami, ale opłaciło się :).

Ruiny znajdują się prawdopodobnie na terenie dawnego folwarku. Sam pałac w 1772 roku zbudował hrabia von Rothkirch na miejscu wcześniejszego założenia z XVI wieku.

Pałac położony jest w bardzo urokliwym miejscu, wokół pięknych lasów i łąk.

Obiekt w Barciku to niedoszły Pałac Prezydencki. Zaraz po wojnie miał stanowić letnią rezydencję dla Prezydenta Rzeczypospolitej. Może gdyby tak się stało… dziś byłby wyremontowanym ośrodkiem kultury?

Niestety ostatecznie pałac został przekazany miejscowemu PGR-owi.

 

Wszystko przemienia się w ruinę. Elewacje są już dość mocno zniszczone.

 

 

 

Budowla założona na planie prostokąta posiadała trzy kondygnacje. Wieża zachowała się w całości.

W środku wyrasta już mały lasek…

 

 

 

Obiekt od ponad trzydziestu lat popada w coraz to większą ruinę. Jaka szkoda, prawda?

 

 

 

Myślcie, że pałac ma jeszcze szanse na odratowanie? Doczeka się aż odpowiedni ludzie w niego zainwestują czy jest już skazany na zdewastowanie?

Ta rzeka przepływa tuż obok pałacu…. Patrzę teraz na te rośliny i ogarnia mnie radość, że niebawem znów się wszystko zazieleni :). Pięknego wiosennego dnia moi mili. ♥

Related Post

Podziel się