Nie bez przyczyny mówi się “Magiczny Dolny Śląsk”. Region pełen jest magii, nastrojowych miasteczek i tajemniczych zakątków. Wybrałam dla Was 10. tych, które uważam za najciekawsze.1. Pławna

Wioska, którą artysta malarz Dariusz Maliński przemienił w magiczną miejscowość. Za jego sprawą stała się niepowtarzalnym miejscem na skalę całego kraju. Właśnie tu powstał Zamek Śląskich Legend, w którym mieszkają olbrzymie drewniane lalki i kukły, a wszystkiego pilnuje sam Duch Gór. To także tu znajduje się Muzeum Przesiedleńców i Wypędzonych i słynna.. Arka Noego. Miejsce pełne najprawdziwszych dzieł sztuki. Tego nie da się opisać, to trzeba zobaczyć 🙂
Sama byłam w Pławnej tylko przejazdem, ale gdy tam zagoszczę, obiecuję Wam obszerne relacje.

Fot. 1

Ruiny domów stojących w Pławnie doczekały się przepięknego zobrazowania. Jeden z nich zapowiadający majową wystawę “Domy Pławnej” szczególnie wpadł mi w oko. Uwielbiam ten bajkowy sposób widzenia pana Dariusza.

Fot. 2

2. Zamek Czocha

Zamek w Suchej koło Leśnej jest malowniczo położony, nad samym Jeziorem Leśniańskim.
Gdy zobaczyłam go po raz pierwszy, z miejsca stał się moim ulubionym.
Jeśli jeszcze tu nie dotarliście na pewno widzieliście Czochę w jakimś filmie lub teledysku. Jego zabudowania zostały wykorzystane m.in. przy kręceniu “Księżniczki” Sylwii Grzeszczak, w filmie: Wiedźmin czy serialu Tajemnica Twierdzy Szyfrów. Poznajecie? 🙂

Fot. 3

Wielkość i tajemniczość zamku sprawiły, że to właśnie tu, żądni przygód fani magii organizują Szkołę Czarodziejów inspirowaną Harrym Potterem. W zeszłym roku było nawet głośno o tym, że miłośnicy młodego Czarodzieja planują zakup polskiej fortecy.

 Fot. 4.

 

3. Miedzianka

Miedzianka, w większości wyludniona wieś w Rudawach Janowickich. Niegdyś piękne górnicze miasteczko z pałacem, rynkiem, liczną zabudową. Dziś patrząc na na kilka sypiących się domów aż trudno uwierzyć, że jeszcze niedawno tętniło tu życie…

Fot. 5

Mówi się, że górnictwo Miedziankę stworzyło, ale również ją zniszczyło. Niesamowity klimat! Polecam szczególnie miłośnikom historii.
Obecnie we wsi działa nowo otwarty Browar, z którego oferty dopiero zamierzam skorzystać :).
Zaciekawionym polecam mój reportaż “Miasteczko, które zniknęło“.

Fot. 6

4. Budniki

Budniki to nieistniejąca już osada w Karkonoszach. Mieszkańcy tej dawnej górskiej wioski przez 113 dni w roku nie widzieli słońca! Wszystkie budynki były bowiem otoczone w tym okresie cieniem okolicznych gór. Tutejsza ludność uroczyście obchodziła pożegnanie słońca (26 listopada), a następnie jego powitanie (19 marca). Po dziś dzień miejsce to budzi zachwyt wśród miłośników gór. Grupa miłośników Budnik organizuje tu cykliczne imprezy.

Fot. 7

 

 Fot. 8

5. Krzeszów

Krzeszów to czarujący kompleks klasztorny, najwybitniejszy zabytek architektury barokowej na Śląsku. To miejsce, gdzie w człowieku zachodni odnowa duchowa. Opactwo cysterskie ma bogatą historię, warto się zapoznać, bo sięga już XIII wieku.

Fot. 9.

Wnętrze jednego z najpiękniejszych kościołów w Polsce, podobno
zapiera dech w piersi… Mówię podobno, bo do Krzeszowa jeszcze nie
dotarłam, a Wy?

Fot. 10.

6. Riese

Riese to podziemne miasto w Górach Sowich. Z niem. Olbrzym to kryptonim największego projektu górniczo-budowlanego hitlerowskich Niemiec. Kompleks Riese nigdy nie został dokończony. Do dziś nie wiadomo dokładnie w jakim celu największy tyran XX wieku kierował konstrukcją szeregu tuneli i rozbudową Zamku Książ.

Fot. 11

W budowie wykorzystano więźniów, przywożonych z obozu Auschwitz Birkenau. Ich szybka śmierć z wycieńczenia zapewniała zachowanie sekretu.

To chyba najbardziej tajemnicze, podziemne miejsce w Polsce…

Fot. 12

7. Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie to najdłuższa jaskinia sudecka i jedna z najdłuższych i najgłębszych w Polsce. Korytarze, sale kominy tworzyły się przez miliony lat.

Fot. 13

Słynie z bogatej szaty naciekowej i znalezisk kostnych zwierząt plejstoceńskich.
Odnaleziono tu liczne szczątki m.in. niedźwiedzia jaskiniowego, lwa, żubra, wilka. U stóp jaskini szumi potok…. Miejsce iście magiczne! 🙂

Fot. 148. Wodospady w Karkonoszach

Wodospady w Karkonoszach są osobliwością natury nieożywionej Karkonoskiego Parku Narodowego. Występują na wielu potokach. Obok najbardziej znanych Kamieńczyka i Szklarki, swoim pięknem zachwyca wędrowców także wiele całkiem dzikich. Woda burzliwie spływająca kaskadami przybiera interesujące, baśniowe wręcz formy.
Wszystkie wyglądają magicznie, zarówno latem…

Fot. 15 

Jak i zimą…

 Fot.16 

9. Kolorowe Jeziorka

Kolorowe Jeziorka to cztery stawy u podnóża Wielkiej Kopy w Rudawach Janowickich. Cztery jeziorka: żółte, purpurowe, błękitne i czarne powstały w miejscu wyrobisk dawnych kopalni niemieckich. Wydobywano tu piryt, przerabiany na kwas siarkowy. Teraz do głosu doszła natura i stworzyła magiczne cuda, ewenement na światową skalę.
Zwiedzałam je kilka lat temu, ale wykopałam z domowego archiwum dwa zdjęcia z Neues Gluck, czyli błękitnego jeziorka, zdecydowanie najpopularniejszego wśród turystów…

Fot. 17
Fot. 18

10. Góry Stołowe

Góry Stołowe położone są w Sudetach Środkowych. Jedne z nielicznych w Europie z gór płytowych. O ich atrakcyjności stanowią piękne lasy i niepowtarzalne formacje skalne.

Fot. 19

Znajdujące się tam Błędne Skały tworzą magiczną krainę. Labirynt skalny zafascynował nawet twórców filmu “Opowieści z Narnii”.
Podobno, swój kształt Błędne Skały zawdzięczają Duchowi Liczyrzepie, który tak się zezłościł, że rozbił górę na skalne bloki. Jego gniew wyszedł na dobre :). Dzięki temu powstał ten nieziemski, bajkowy krajobraz…

 Fot. 20

Czysta magia! 🙂 Zgodzicie się ze mną? Które miejsce najbardziej się Wam spodobało? Gdzie już byliście? A może gdzieś się wybieracie?
Mi do pełnej listy brakuje jeszcze sześciu, ale już się cieszę na samą myśl o ich odkrywaniu i dzieleniu się z Wami :). ♥

Related Post

Podziel się