Mam to szczęście – urodziłam się i mieszkam – w Dolinie Pałaców i Ogrodów, otoczonej górami, bogatą kulturą i urokliwym, naturalnym krajobrazem w tle z wieloma pałacami, zamkami i dworami.

Zaledwie kilka kilometrów od mojego domu, w Kotlinie Jeleniogórskiej znajduje się cudowny pałac. W minioną niedzielę miałam przyjemność zwiedzać to niesamowite miejsce i przyznam, że jestem nim zauroczona…

Chciałabyś czasem cofnąć się o kilka wieków? Poczuć atmosferę dolnośląskiego dworu, romantycznej krainy baśni, czy stylowej rezydencji? Zapraszam Was do Pałacu Łomnica!

To wyjątkowe miejsce jest pełne najprawdziwszej magi. Dwa pałace, większy i mniejszy z częścią hotelową otoczone są romantycznym parkiem. W krajobrazowym parku w stylu angielskim, pełnym licznych klombów kwiatowych i starych drzewostanów, pasą się owieczki, a w dolinie rzeki Bóbr chętni próbują swoich sił na kajakach.
Po drugiej stronie pałacu leży przynależący do posiadłości najprawdziwszy folwark, ale nie jakiś tam, stary, opuszczony, zapomniany! Ten folwark tętni życiem, jak za dawnych lat!

W oborze można spotkać udomowione zwierzątka, w kuźni stoi kowal, a w dawnej stajni przerobionej na wspaniałą, klimatyczną restaurację można zjeść iście królewskie, bądź typowo wiejskie danie. Klimat i obsługa odziana w dawne szaty nie pozostawia złudzeń… jesteśmy w XVII wieku.

I to nie wszystko! W historycznym Spichlerzu toczy się codzienne życie. Znajduje się tu Lniany Dom Towarowy, gdzie możemy podziwiać i nabyć lniane kolekcje projektantów z całej Europy.
Tuż obok znajduje się duży Sklep Folwarczny, który zupełnie mnie oczarował 🙂 na nietuzinkowych meblach z epoki prezentowane są produkty regionalnego rzemiosła: lniane serwety i bieżniki, wiklinowe i drewniane ozdoby, różnego rodzaju poduszki, a także olbrzymie bogactwo ceramiki bolesławieckiej, pastelowych emali, czy groszkowanej w stylu cottage.

Poza pamiątkami domowymi w stylu dworskim, warto wstąpić do Piekarni. Nie, to nie jest taka zwykła piekarnia z codziennym pieczywem, jakie znamy z delikatesów, czy marketu. Od wejścia już pachnie folwarcznym chlebkiem prosto z pieca! W pięknie urządzonym wnętrzu prosto z miętowej półki można sięgnąć po domowe przetwory, typowe dla regionu konfiturki, soki, sery kozie, czy czekoladki.

Historia pałacu sięga średniowiecza. Właściciele tego majątku w ciągu wieków zmieniali się wielokrotnie. Opuszczony w latach 70. XX wieku uległ dewastacji, a park dziczał. Na początku lat 90-tych majątek kupili Państwo Elisabeth i Ulrich von Küster, potomkowie dawnych właścicieli. Jakie to szczęście! Pałac i przynależące do niego tereny zostały luksusowo odrestaurowane.
Jestem pod wrażeniem, z jaką dbałością i miłością odbudowano tą posiadłość. Niesamowita atmosfera, jaką czuć w tym miejscu tworzy nową historię Kotliny Jeleniogórskiej…

 Sklep Folwarczny pełen skarbów
Bogaty wybór regionalnego rzemiosła
 Kuchnia Ziemiańska pachnąca pysznościami
  Folwarczna Piekarnia
 Kuźnia z napisem: “Nikim nie jest ten, kto nie ulepsza świata..”
 Łomnicki Folwark
W zabytkowym spichlerzu odbywają się warsztaty i kiermasze.
 Restauracja “Stara Stajnia”
 Barokowy Duży Pałac
 Ogród Dworski
 W samym sercu Doliny Pałaców i Ogrodów….

 

 Mały Pałac otoczony angielskim parkiem

 

 Jak w romantycznej krainie baśni….
 Każdy zakątek Folwarku promieniuje harmonią.
Pyszności w Dolnośląskim Dworze.

Related Post

Podziel się