Spaceruję tędy od dziecka. W podstawówce spędzaliśmy tu wiele lekcji przyrody, historii, wf. Później zaliczaliśmy pierwsze wagary i randki… Ten stary cmentarz to jednocześnie najczęściej odwiedzany park przez mieszkańców mojego miasta. 

Kaplice nagrobne niszczały przez lata. Przepiękne grobowce stały się miejscem schadzek okolicznych pijaczków i narkomanów. Park zaczynał przerażać wyglądem. Ściany wnętrz gdzie niegdyś chowano całe rodziny wyglądały jak z horrorów. Popisane sprayem, krwią, pełne śmieci, krwi i odchodów. Zespół kaplic i epitafiów pochodzących z XVIII wieku ulegał zagładzie. Wandali śmieszyło, wrażliwe osoby jak mnie, to miejsce wzruszało, a zarazem budziło trwogę. Na szczęście zabytki w końcu odrestaurowano! Zespół barkowych kaplic znajduje się w Jeleniej Górze, przy Kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Dziewiętnaście zabytkowych kaplic znów lśni blaskiem. Przechodząc ostatnio przez plac kościelny poczułam się zobowiązana pokazać Wam to miejsce…

Wena przyszła wraz z nadchodzącym dniem Wszystkich Świętych i nie tylko. Dziś odbył się pogrzeb młodego człowieka. Przeżywam, bo chciałam, a nie mogłam w nim uczestniczyć. Jeszcze kilka dni temu szliśmy razem szurając liśćmi pod nogami… Wojtku, spoczywaj w spokoju [*].

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Related Post

Podziel się