Wybranie odpowiedniej lokalizacji to jeden z kluczy do pięknego zdjęcia. Stworzyłam krótką listę miejsc w Polsce, w których zrobisz niesamowite zdjęcia.

Po wybraniu lokalizacji, sprawdzeniu pogody, w plener najlepiej ruszyć w czasie tzw. “złotych godzin”: w okolicach wschodu lub zachodu słońca. Na miejsce warto przybyć dużo wcześniej, by obejrzeć dokładnie teren, wybrać ulubiony kąt widzenia, rozstawić statyw, przygotować aparat. Wówczas nic już nie powinno przeszkodzić nam w stworzeniu najpiękniejszego krajobrazu.

Miejsca, które w moim subiektywnym odczuciu fascynują przyrodniczą osobliwością:

Tatry: Poczuć magię ciszy

Tatry fascynują ludzi od wieków. Poszukują w nich czegoś wyjątkowego… spokoju, piękna, dzikości, barw, magi. Do wyboru mamy tak wiele. Jeziora wkomponowane w górski krajobraz, skały, mutony, piętra roślinności, górskie potoki, wodospady, przełęcze, jaskinie, hale, polany i doliny.
Malownicze miejsca zatrzymasz na zawsze w pamięci i… w aparacie. Poza prawdziwym bogactwem flory Tatrzańskiego Parku Narodowego, która jest rajem dla fotografów macro, możemy natknąć się tu na liczne gatunki zwierząt: jelenie, sarny, lisy, zające, a nawet rysie i niedźwiedzie. W kadr warto uwiecznić kozice, które są symbolem Tatr.

Opioła Jerzy [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], from Wikimedia Commons

 

Mazury: Poznać Krainę tysiąca jezior

Podziwiaj piękno stworzone przez naturę: najbogatszą sieć wodną wśród wszystkich rejonów Polski. Kraina nazywana Krainą Tysiąca Jezior może poszczycić się prawdziwym bogactwem ptaków. W kadr wspaniale będzie schwytać orła, jastrzębia czy malownicze czaple. Po mazurskich wodach pływa dużo żeglarzy i kajakarzy. Wspaniale byłoby robić zdjęcia z poziomu kajaku. Warto wówczas zadbać o wodoszczelne etui lub tzw. beczkę na sprzęt, który mógłby nam się zamoczyć. Zachwycające widoki będą na wyciągniecie ręki – doskonała okazja do sfotografowania z bliska.

Miłośnicy historii ucieszą się na widok gotyckich zamków, kościołów wzniesionych jeszcze za czasów Krzyżaków. Ja na listę do zwiedzenia na Mazurach dopisałam też Piramidę w Rappie. Budowla ta należy do najbardziej zagadkowych w Polsce.
Liczne szlaki rowerowe stwarzają dodatkowe warunki dla cyklistów z aparatem. Duży rejon lepiej okiełznać za pomocą pojazdu, a rower stwarza ku temu świetne warunki, możemy się swobodnie zatrzymywać co chwilę, gdy coś szczególnie przykuje naszą uwagę.
Lasy są siedliskami dla bobrów, dzików, jeleni, a przede wszystkim, co zachwyca… dla żubra. Także tu żyją potomkowie dzikich koni. Dziewicza przyroda, liczne gospodarstwa agroturystyczne przyciągają wielbicieli spokoju, ciszy i spacerów.

Leinadz2009 [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons

Bałtyk: Wynająć niebo 

Sfotografuj nadmorski krajobraz i pracę człowieka przy wodzie. Najbardziej co utkwiło mi w pamięci z Orłowa to wczesne poranki podczas których rybacy wracali z połowu ryb. Po dziś dzień żałuję, że nie mam takiego zdjęcia… Gdy jakiś moment, człowiek wpadnie Ci w oko nie czekaj, bądź gotowy ze sprzętem. Tyle tu możliwości woda, fale, pomosty, mewy, kamienie, muszle, latarnie, ludzie… Muszle czy bursztyny kryją w sobie tyle magii. Po nadmorskiej sesji połóż się na piasku, odetchnij, a otrzymasz coś jeszcze w prezencie: niebie na wyłączność…

 

Góry stołowe: Zostać krasnoludkiem

Wśród tych olbrzymów można poczuć się jak krasnoludek. Unikalny krajobraz przyciąga turystów i fotografów żądnych magicznych ujęć. Największą popularnością cieszą się partie gór w regionie Polanicy, Kudawy, Dusznik i Karłowa, które objęte są ochroną parku narodowego. To niezwykłe góry o budowie płytowej. Przeróżne formy skalne przypominają stwory z filmów fantasy. Popularne są m.in “Głowa konia”, “Kwoka”, “Słoń”, “Niebo” czy “Piekiełko”.
Od dawna marzy mi się wycieczka do rezerwatu Błędnych Skał. Wśród mrocznych skalin powstają niezwykłe zdjęcia. Miejsce pełne tajemnic, licznych przesmyków i bajkowych zakątków. Te korytarze już na zdjęciach robią wielkie wrażenie. Jak musi być na żywo?! Nic dziwnego, że kręcono tu trzy filmy, m.in. słynne Opowieści z Narnii. Według legendy Błędne Skały stworzył Liczyrzepa, czyli nasz przyjaciel z Karknoszy :).

Tomasz Przywecki [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], from Wikimedia Commons

 

Lubuskie: Odnaleźć leśny raj

Obszar tego województwa charakteryzuje się dużą różnorodnością krajobrazu. Region dzielą subregiony Noteci i Warty. Co najważniejsze, to najbardziej zalesiony region naszego kraju. Szczególnie pięknie jest tu wczesną jesienią, gdy kwitną wrzosy i niezliczone hektary grzybów. Bardzo dba się tu o ochronę i zachowanie walorów krajobrazowych i przyrodniczych.

W okolicach Ziemi Lubuskiej jest dużo parków narodowych, krajobrazowych, rezerwatów przyrody. Popularne są m.in parki Barlinecko – Gorzowski, Łagowski czy Gryżyński. Można tu podziwiać i zamykać w kadry kilkaset gatunków roślin, porostów, ptaków. Na szlakach utworzono liczne ścieżki edukacyjne, które na pewno ułatwią nam wycieczki i będą doskonałą podpowiedzią, które miejsca warto uchwycić na zdjęciu, na jakie rośliny zwrócić uwagę i jakich żyjątek wypatrywać.
Lubuskie może okazać się raj dla miłośników fotografii nocnej, czy mrocznych klimatów – znajduje się tu bowiem największa w Europie kolonia nietoperzy.

Marek Szczepanek [GFDL or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], from Wikimedia Commons

Podlasie: Cofnąć się w czasie

Piękna historyczna kraina, pełna kolorów, różnorodna religijnie i kulturowo. W wielu podlaskich wioskach możemy podziwiać wielobarwne cerkwie. Bardzo fotogeniczne prawosławne kościoły widnieją na pocztówkach, plakatach, obrazach. A gdyby tak zebrać komplet ich wszystkich? Mógłby powstać z tego naprawdę ciekawy osobisty album.
Obok cerkwi, synagog fascynują mnie tamtejsza architektura wiejskich chałup. Marzy mi się letni wypad, podczas którego objadę część Podlasia i zbiorę całą kolekcje zdjęć starych, kolorów domów. Zagrody, chaty, stodoły, każda inna, wyjątkowa i warta sfotografowania. Ile tu możliwości fotograficznych reportaży!
Po takiej eskapadzie i zapełnionej karcie w aparacie – przysiądę na drewnianej ławce, oprę się o starą chałupę, wezmę kota na ręce i tak dumając będę wygrzewać się w popołudniowym słońcu. Lato to najlepsza pora na weekend z aparatem na Podlasiu.

Krzysztof Kundzicz [CC BY-SA 3.0], from Wikimedia Commons

Bieszczady: Odkryć nową drogę

– Co Ty widzisz w tych Bieszczadach?
– Nigdy nie byłaś, to się nie dowiesz. – usłyszałam ostatnio od znajomej. Wielu wędrowców uważa, że to najbardziej magiczny kawałek naszego kraju.

Sam na sam z górami? Mówi się, że to możliwe jeszcze tylko w Bieszczadach. Bezkres pustych przestrzeni kuszą miłośników spacerów i wspinaczki. Mam wrażenie, że na Bieszczady nadeszła moda, głównie za sprawą hasła mocno rozpropagowanego w Internecie: rzuć wszystko, jedź w Bieszczady. Coraz więcej osób pragnie odnaleźć zapomnianego – najprawdziwszego kontaktu z naturą. Nieodłącznym elementem bieszczadzkiego krajobrazu są liczne szczyty, wodospady, cerkwie, drewniane domy i dawne wsie. Osobiście marzy mi się plener nad Zalewem Solińskim i w Klasztorze Karmelitów bosych w Zagórzu. Dużą atrakcja i świetną okazją do robienia zdjęć jest bieszczadzka kolejka wąskotorowa.

Podobno najlepiej wybrać się tu jesienią, nie dość, że jest mniej turystów, temperatury idealne na wędrówki, to i feria barw jakie komponuje wówczas natura zapiera dech w piersiach. To najlepszy czas na fotografowanie. Podczas porannej mgły można poczuć oazę spokoju. Mgły nadadzą malowniczym scenom tajemniczej aury. Najlepsze wówczas na zdjęcia będą wysoko położone miejsca, gdzie zyskamy dobrą widoczność na dolinę lub las.

Michał Kaźmierczak [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons

Wyspa Wolin: Popłynąć łodzią Wikingów

Największa w Polsce wyspa latem tętni życiem, warto jednak przyjeżdżać tu przez cały rok. Ciche, magiczne miejsca, malownicze brzegi wyspy, zdrowy nadmorski klimat.
Gdy ktoś chciałby sfotografować z bliska żubra lub orła bielika może wybrać się do Wolińskiego Parku Narodowego. Przez park przebiega główny szlak przelotu ptaków. Obszar Delty Świny to olbrzymia ostoja licznych gatunków.
Miłośników historii zachwyci Festiwal Słowian i Wikingów odbywający się co roku w Wolinie. W pobliskiej wsi Recław znajduje się ciekawy skansen, stanowiący rekonstrukcję zabudowań mieszkalnych i rzemieślniczych wczesnośredniowiecznego Wolina. Osobiście, jako fanka wiatraków, gdy pojadę zrobić reportaż z tych okolic na pewno odwiedzę wiatrak holenderski. Fascynujące zdaje mi się też “Wzgórze Wisielców”, cmentarzysko kurhanowe z IX-XI wieku.

Piotr [Przypisanie], via Wikimedia Commons

Karkonosze: Spotkać na szlaku Liczyrzepę

Góry, moje góry. Tu mieszkam, tu najwięcej przebywam. Miejsca chętnie fotografowane skrupulatnie kolekcjonuje, część z nich już opisałam, dużo więcej będę pokazywać na blogu.

Karkonosze dysponują dziesiątkami kilometrów szlaków o różnej trudności. Dużą atrakcją są wodospady. Najczęściej odwiedzane to Kamieńczyka i Szklarki. Występują tu także niewielkie stawy górskie. Wszechobecne są tu opowieści o Duchu Gór – Liczyrzepie. Kto przyjedzie w Karkonosze, musi mieć z nim zdjęcie 🙂 chociażby przy pomniku legendarnego Rzepióra.
Bardzo ciekawym elementem krajobrazu są efektowne formacje skalne. Najsłynniejsze z nich to Pielgrzymy, Słoneczniki, Trzy Świnki.  Na zdjęcia warto wybrać się o świcie. Każda pora roku ma tu swoje uroki. Region pełen jest ciekawych zbytków. Wystarczy zjechać w dół do Kotliny by odkryć Dolinę Ogrodów i Pałaców – miejsc, które aż proszą się o fotograficzny plener.

Paweł Kuźniar ( Jojo_1 , Jojo ) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], from Wikimedia Commons

Dolina Biebrzy: Uchwycić ptaki w locie

Niesamowita bagienna dolina rzeczna. Prawdziwe królestwo ptaków: setki gatunków! Chciałabym przysiąść tu kiedyś przy szumie rzeki i śpiewie ptaków. Wyjąć aparat na statywie i wyczekiwać, trochę jak wędkarz…na idealny moment :). Gdy będziesz mieć dużo szczęścia, to i poza ptakami spotkasz tu… łosia 🙂 Oj marzy mi się portrecik łosia. Przepiękne zwierzęta. Jeżeli ktoś wolałby ujęcia bagien biebrzańskich z góry może wybrać się na lot balonem. To dopiero musi być podwójna frajda.

Wojsyl [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], from Wikimedia Commons

Przyznaje, niewiele fotografuje przyrody, ale bardzo mnie zachwyca jej różnorodność. Moje cele, to także zachęta dla Was, by odwiedzić te rejony. Wybrałam miejsca, w których nie tylko można zrobić niesamowite zdjęcia, ale także takie, w których oderwiemy się na chwilę od codziennych spraw.

Pewnie niektóre już znacie i możecie się nimi pochwalić, jeśli tak, zostawcie linki do swoich zdjęć, blogów, gdzie można je zobaczyć! :). Podzielcie się ze mną i innymi czytelnikami. Dodatkowo na Instagramie założyłam drugi profil o nazwie: Fotomiejsce, gdzie wspólnie tworzymy galerię ciekawych miejsc, w których powstają niesamowite zdjęcia.  ♥

Related Post

Podziel się