W ostatnim czasie otrzymałam od Was kilka wiadomości z zapytaniem, jak, gdzie uczę się fotografii, do jakiej szkoły chodziłam… Cały czas jestem na początku tej drogi, zatem nie czuję się żadnym specem by Wam radzić, ale zawsze chętnie dzielę się wiedzą, jak to wygląda u mnie.

Uczę się sama, metodą prób i błędów. Oglądam dużo, naprawdę dużo zdjęć i w każdej wolnej chwili odpalam Youtube by podejrzeć choćby jeden filmik dziennie związany z fotografią. Rewelacyjny pomysł na naukę.
Co już obejrzałam i co mogę z czystym sumieniem Wam polecić?

🙂

Fotoblogia

To chyba najpopularniejszy polski kanał fotograficzny. Wielka ilość nagrań, mega dawka wiedzy dla pasjonatów zdjęć.
Zaczęłabym od wywiadu z Szymonem Szcześniakiem, genialnym portrecistą. Uśmiałam się, bo jak ja uwielbia spotkania z ludźmi, do tego stopnia, że zapomina wyciągnąć aparat. Haa! Miewam podobnie 🙂

Poza tym, opowiada ciekawie o nauce fotografii. Udziela rad i odpowiedzi m.in. na ważne pytanie: co decyduje o tym, że zrobimy dobre zdjęcie portretowe?

Jeśli chcecie dowiedzieć się: Jak dobrze naświetlać zdjęcia. O ekspozycji poprawnego zdjęcia. Obejrzyjcie nagranie Tomka Woźnego. Szczerze mówiąc oglądałam kilka razy, nim pojęłam o co chodzi 🙂

Poza instrukcjami obróbkowymi ciekawą serią na tym kanale jest jest Zrób to sam, np. Jak z folii aluminiowej wykonać blendę? Znajdziecie tu także dokładne opisy tego czego zachłyśnięci na początku amatorzy bardzo lubią próbować: Jak uzyskać ciekawy pomysł na bokeh w 5 minut? Czy też fajny pomysł na fotografowanie wody  Jak się okazuje, wcale nie jest tu potrzebny dobry sprzęt 🙂

Tomek Zienkiewicz

Prawdziwy męski, radiowy głos! Miło się słucha i przyswaja wiedzę. Na luzie, a konkretnie. Lubię jego serię Foto Kawka 🙂 . Jak dobrze określił: trochę wiedzy, fun’u i inspiracji.

Zdjęcie w minutę

Dobry nauczyciel opowiada o dobrej fotografii. 🙂  Najmocniej polecam Wam Filmik: 4 zasady Mistrza fotografii. Znajdziecie w nim potwierdzenie, że to człowiek, a nie urządzenie stoi za każdym zdjęciem oraz odpowiedzi na na tak istotne pytania jak: Dlaczego zrobiliśmy jakieś zdjęcie? Kiedy zaczyna się cały proces? Bardzo ważne słowa.

Fotobłysk

Michał z dużym zaangażowaniem podrzuca każdorazowo fajne pomysły na sesje. Przemyca dużo konkretnej wiedzy dla laików. W sumie to pierwsze filmy foto, jakie zaczęłam oglądać. Bardzo popularna jest jego seria o FotoGadżetach z AlieExpress.

Focus to infinity

Miejsce, gdzie nieskończoność nabiera ostrości :). Szczególnie spodobał mi się ostatni filmik, który udowadnia jedną z moich ulubionych tez (jw), to człowiek robi zdjęcie, a nie aparat 🙂 Porównanie aparatu za 20 tyś z takim za 3 tyś… Jak wypadło? Sprawdźcie sami.

Karol o fotografii

Mega pozytywny nauczyciel fotografii 🙂 Lubię go słuchać. Szczery i stale uśmiechnięty dzieli się niezbędną wiedzą!
Z przyjemnością pochłonęłam nagranie z jego wystąpienia, w którym zdradził swoją metodę pedagogiczną. Koniecznie obejrzyjcie:  Jak odnaleźć swoją drogę w fotografii.

Możecie coś dodać do mojej listy? Niekoniecznie fotograficzne kanały/filmiki. Mogą być też związane z psychologią, rozwojem, a także mocno inspirujące do działania, tworzenia… życia 🙂

Mam nadzieję, że jesteście już w iście wiosennych humorach :). Ja w ostatnich dniach tworzyłam dla Was coś specjalnego, będzie dużo fajnych inspiracji i dawka wiedzy dla każdego, kto lubi po prostu wyjść… “popstrykać” 🙂 Do następnego ♥

Related Post

Podziel się