Co się odwlecze to nie uciecze 🙂 – zwykło się mówić. Moja wygrana za konkurs fotograficzny z Balu Retro w końcu doczekała się uroczystego zwieńczenia. 

W miniony weekend wybraliśmy się do Szklarskiej Poręby. Wyżej na wyprawę w góry nie mam już niestety siły, więc spacerowaliśmy głównie deptakiem….

Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że dawniej było o wiele ładniej, bardziej klimatycznie.

Dziś stoiska pamiątkarskie zalewają nas kiczem, nie mającym nic wspólnego z Karkonoszami. Obok oscypków można nabyć chińszczyznę w najprostszej postaci…. Zrozumiem drewniane zabawki, pluszowe owieczki, ale na każdym kroku świnka Pepa? Wiem, tak jest teraz niemal we wszystkich kurortach. Nie dba się o tradycję miejsc, a wyzysk z turysty stawia za priorytet.

 

 

 

Tego lata turystów w Szklarskiej nie brakuje, cieszę się, bo dzięki temu miasto tętni życie. Po spacerku z górki i pod górkę, przyszła pora na danie dnia :), czyli zrealizowanie voucheru w Restauracji Retro, która znajduje się w samym centrum.
Jakie szczęście, że mogliśmy uciec od tureckich kababów prosto spod Śnieżki 🙂 do miejsca, w którym panuje tak ciepły nastrój.

 

 

Panuje tu zdecydowanie mój klimat! W głośnikach rozbrzmiewa dawna, francuska muzyka, wnętrze urządzone jest gustownie w stylu retro, a jedzenie…. uczta dla podniebienia!

Tylko spójrzcie na ten kaflowy piec! 🙂

Polecam, gulasz kawalerski i grillowane piersi z kurczaka były wyśmienite.
Zapewne dla turysty chodzącego kilka godzin po górach, taki obiad będzie jak zbawienie duszy :).

 

Po sytym posiłku mogliśmy zboczyć z głównej ulicy i cieszyć się prawdziwym górskim mikroklimatem.

W oko wpadały mi oczywiście nie luksusowe pensjonaty, a wszelkie, stare karkonoskie chałupki.

 

Wiele tu ścieżek i pięknych miejsc na spacery. Szklarska Poręba jest doskonałym miejscem wypadowym w głąb Karkonoszy i Gór Izerskich.

 

W mieście, gdzie wciąż żywa jest historia Ducha Gór nie mogło zabraknąć jego pomnika.

Czy Wy też podróżujecie podążając z duchem czasu? Staracie się odwiedzać wyjątkowe miejsca? Czy jecie, jak wszędzie popularną pizze? 🙂 Czy pamiątki są związane z regionem czy to wpadnie Wam w oko?

Piękny dziś dzień, ostatnie przeleżałam, popołudnie więc muszę wykorzystać na spacer 🙂 Miłego! ♥

Related Post

Podziel się