Sesja zdjęciowa to duże przeżycie. W dzień, w którym będę wykonywać sesję jestem maksymalnie skupiona na tym wydarzeniu. Tak naprawdę nie potrafię zbytnio robić już co innego, bo jeśli jestem umówiona na wieczór, cały dzień myślę o sesji, przypominam sobie swoje inspirację, zaglądam do kalendarza pomysłów, kilka razy sprawdzam, czy naładowałam aparat i czy spakowałam wszystkie gadżety.

A model/ modelka jakie właściwie ma zadania przed sesją? Spisałam wszystko co wydaje mi się równie ważne. Sprawdź, co zrobić by dobrze “wypaść” na zdjęciu.

Tego dnia musicie być najlepszymi partnerami. Sesja to nie tylko interes fotografa, to Wasze dobro wspólne. Tylko owocna współpraca, a co za tym idzie odpowiednie przygotowanie się do sesji przyniesie pożądane rezultaty.

Poniższy poradnik dedykowany jest dla każdego. Oczywiście, profesjonalna modelka zna je na pamięć, ale modelka to nie tylko zawód. Ty – wybierając się – choćby jedyny raz w życiu na sesję – też się nią stajesz. Bez względu na to czy wybierasz się na sesję rodzinną, portretową, czy wizerunkową przeczytaj, zastosuj się do poniższych rad i…. czekaj na efekty 🙂

Wygospodaruj czas

Nie ma nic gorszego, niż pędzić na sesję na ostatnią chwilę. Zdarzyły mi się już sytuacje, w których modelka przybiegła prosto po pracy. Gdy po całym stresującym dniu spoceni, poddenrwowani wpadamy na plener czy do studia… nie zadziała to korzystnie na nasz wygląd podczas sesji. Warto pomyśleć o dniu wolnym od pracy, szkoły czy innych obowiązków.

Bądź wypoczęta

Niewyspani zjawimy się na sesje z cieniami pod oczami. Niestety zmęczenie będzie widoczne na zdjęciach. Nie możemy liczyć, że wszystko da się wyretuszować za pomocą programu graficznego. Sami musimy być wypoczęci i wyspani. Oczywiście imprezowanie na dzień przed sesją nie wchodzi w ogóle w rolę.

Zadbaj o komfort

Nie wybieraj się na sesje z burczącym brzuchem. Zamiast skupić się na wizji fotografa, będziesz ciągle myśleć o jedzeniu i wyczekiwać tylko końca zdjęć. Zjedz syty posiłek, ale nie bezpośrednio przed wyjściem, bo i w przeciwną stronę poczujesz się niekomfortowo przejedzony. Zabierz ze sobą buteleczkę wody, pragnienie może dopaść w każdej chwili, szczególnie w upalne dni. Ta sama zasada dotyczy załatwienia potrzeb fizjologicznych przed sesją.

Poczuj swobodę

Nie targaj ze sobą toreb i plecaka z rzeczami. Rodzaj obuwia warto omówić przed sesją. Najlepiej mieć ze sobą zawsze, nawet jeśli na zmianę, wygodne buty sportowe. Nadmiar rzeczy lepiej zostawić w samochodzie, niż co chwilę sprawdzać, czy czegoś się nie zgubiło. Zawsze lepiej odchodzić na bok w czasie krótkich przerw, by przeczesać włosy, czy zmienić ubranie.

Zadbaj o wygląd

Przed sesją musisz obejrzeć się w lustrze. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że włosy powinny być umyte, odpowiednio ułożone. Warto pamiętać także o paznokciach czy ustach. Usta nie mogą być popękane. Wiedz, że makijaż bardzo ułatwia prace fotografowi. Te szczegóły omów wcześniej. Co do ubioru wszystko zależy od rodzaju sesji – na ten temat powstanie osobny artykuł.


Polub fotografa, ale i… siebie

Polub fotografa lub chociaż postaraj się polubić na ten czas. Tylko owocna współpraca przyniesie Wam pozytywne rezultaty. Ważne jest byś Ty sam/a polubił siebie. Gdy całkowicie otworzysz się przed obiektywem, możesz całkiem zapomnieć o osobie fotografującej. 


Nie stresuj się

Sesja zdjęciowa to nie egzamin z życia. Po prostu skup się, słuchaj fotografa, ale i polegaj na własnej intuicji.  Dobry fotograf pozwoli ci być sobą, zacznie z tobą rozmowę, podpowie ci co zmienić, poprawić, opowie o swojej koncepcji. 


Pytaj śmiało

Już nawet krótka rozmowa rozładuje napięcie. Nie obawiaj się pytać, gdy nie jesteś pewien/a czy dobrze siedzisz, opierasz się itp. To, że Tobie jest wygodnie, nie znaczy zawsze, że ta poza wygląda korzystnie w kadrze.  Jeżeli zjada cię ciekawość, jak “wychodzą” zdjęcia, poproś o pokazanie. Dla fotografa nie powinno stanowić problemu,  by pokazać ci kilka ujęć z “puszki”. 

Gdy masz wrażenie, że sesja się przedłuża, podpytaj. Fotograf szybko powinien przekonać cię, że sesja potrwa chwile dłużej, ale popłaci się to Wam obojgu, bo zyskać lepsze zdjęcia. W końcu to Wasz wspólny cel: najważniejszy – piękne zdjęcia.

Fotograf wkłada w sesję maksimum zaangażowania, tak samo powinno być po stronie osoby fotografowanej. Powinna być przygotowana, zaangażowana od początku w sesję, zadbana, wyluzowana i co jeszcze nie dodałam wyżej: pozytywnie nastawiona 🙂 . Jeśli do tego wybierzemy dobrego fotografa, mamy gwarantowany sukces, a o to przecież obu stronom zależy.

Koniecznie dajcie znać, czy coś jeszcze dołożylibyście do tej listy? Czy jest ona wystarczająca? Bez względu na to, czy fotografujecie czy sami korzystacie z usług fotografa, liczą się Wasze odczucia, wspomnienia czy pomysły.  ♥

Related Post

Podziel się